Wielogłos — zaczynamy!
W tym tygodniu na dobre rozpoczynamy projekt „Wielogłos. Integracja uchodźców w polskich gminach”. Do końca lutego będziemy prowadzić badania w kilku gminach, między innymi w Dragaczu, Grudziądzu, Bydgoszczy i Toruniu. Nasza diagnoza obejmie podstawowe problemy, bariery i oczekiwania związane z przyjęciem nowych uchodźców w województwie kujawsko-pomorskim. Zapytamy także o dotychczasowe doświadczenia z cudzoziemcami, w tym z uchodźcami oraz o funkcjonowanie systemu integracji uchodźców.
Cel badań:
- identyfikacja podstawowych barier i problemów w systemie integracji uchodźców na poziomie lokalnym,
- diagnoza potrzeb integracyjnych cudzoziemców,
- diagnoza przygotowania lokalnych instytucji do przyjęcia nowych grup uchodźców i podejmowania działań integracyjnych z obecnymi grupami uchodźców i cudzoziemców.
W ramach diagnozy przeprowadzimy:
- ankiety i wywiady indywidualne z uchodźcami mieszkającymi w ośrodku dla cudzoziemców w Grupie koło Grudziądza,
- wywiady indywidualne z osobami, które uzyskały status uchodźców i mieszkają, pracują na terenie naszego województwa,
- wywiady indywidualne z przedstawicielami instytucji publicznych zaangażowanymi w proces integracji uchodźców (MOPR, GOPS, PCPR, WCPR, urzędy gmin i miast, szkoły, jednostki wojewódzkie i powiatowe odpowiedzialne za integrację uchodźców),
- wywiady eksperckie z pracownikami instytucji publicznych i pozarządowych zaangażowanymi w proces integracji uchodźców,
- wywiady scenariuszowe z przedstawicielami instytucji publicznych, lokalnymi liderami i przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz z uchodźcami mieszkającymi w ośrodku dla cudzoziemców w Grupie.
Badania te posłużą do przygotowania Szkolnych oraz Lokalnych Systemów Integracji Uchodźców w dwóch gminach, które uczestniczą w projekcie.
Projekt jest realizowany przez Fundację Emic, Pracownię Zrównoważonego Rozwoju i toruńskie biuro Polskiej Akcji Humanitarnej we współpracy z pracownikami Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. „Wielogłos. Integracja uchodźców w polskich gminach” jest częścią projektu „Uchodźcy mają głos”, realizowanego w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.