Przepis na ulicę – nowy standard dialogu drogowego w Toruniu
“Przepis na ulicę” to odpowiedź na problem pomijania lokalnych społeczności i grup użytkowników w procesach konsultacji projektów drogowych. W trakcie kilku miesięcy wspólnie z mieszkańcami, Torunia, projektantami dróg i urzędnikami z Miejskiego Zarządu Dróg (Partnerem projektu) wypracujemy model angażowania mieszkańców w planowanie ulic, kluczowych fragmentów przestrzeni publicznej.
Poprzez ten projekt zwracamy uwagę, że ulice to także przestrzeń publiczna, o funkcjach której mieszkańcy mają prawo współdecydować. Pierwsze działania planujemy już w marcu.
Najistotniejszym elementem „Przepisu na ulicę” będą dwa procesy partycypacyjnego planowania ulic, odmiennych pod względem wielkości i znaczenia ruchu w naszym mieście. Dzięki zaangażowaniu różnych grup użtkowników powstaną dwie koncepcje przebudowy ulic, które zostaną zrealizowane.
Nasze doświadczenia opiszemy w specjalnej publikacji. Przygotujemy przewodnik metodyczny objaśniający, jak zaangażować użytkowników we współdecydowanie o rozwoju infrastruktury drogowej decydowanie i zagospodarowaniu ulic. Publikacja będzie zbiorem dobrych praktyk partycypacyjnego planowania ulic (zastosowanych w projekcie oraz najlepszych praktyk zagranicznych) oraz instrukcji, jak wykorzystać istniejące instrumenty partycypacyjne (inicjatywę uchwałodawczą, budżet obywatelski, regulamin konsultacji) do wpływania na swoje otoczenie.
Więcej informacji już niebawem na stronie internetowej poświęconej „Przepisowi na ulicę”.
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.