1. Uruchomienie pilotażowego programu „Szlakami Zieleni — Spotkania i Spacery Informacyjno-Edukacyjne”
Odpowiedź WŚiE: W czerwcu odbył się 1. Spacer po Bulwarach Filadelfijskich. Do końca 2024 roku planowany jest jeszcze jeden spacer. Jego termin i lokalizacja zostanie wybrana wraz z zespołem GreenLab Toruń.
2. Zabezpieczenie środków na trwałe utrzymanie zieleni w ramach Budżetu Obywatelskiego Torunia oraz umożliwienie składania wniosków na projekty wieloletnie w Budżecie Obywatelskim Torunia
Odpowiedź WŚiE: Te zmiany wymagają zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego Toruniu. Dotychczas zmiany te nie zostały wprowadzone, więc najwcześniej zmiany mogą pojawić się w BO 2026. Finansowanie utrzymania zadań zrealizowanych w ramach BO rozwiązaliśmy inaczej, poprzez umożliwienie, w przygotowywanym obecnie przetargu na utrzymanie zieleni, zlecenia „prac podobnych”, gdzie na bieżąco aneksowane będą umowy z firmami sektorowymi na utrzymanie powstałych projektów.
3. Wspieranie mieszkańców w dostępie do informacji (zapewnienie mieszkańcom ciągłego dostępu do jasnej i rzetelnej informacji o planach strategicznych i potrzebach miasta w zakresie zieleni). Strona informacyjna o zieleni (stworzenie dedykowanej strony internetowej lub podstrony, która będzie zawierała kompletne informacje na temat zakładania, utrzymania i opieki nad zielenią na terenach prywatnych).
Odpowiedź WŚiE: Rozważane jest rozbudowanie strony internetowej . Prace te podlegają pod Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji, WŚiE bierze w nich aktywny udział.
4. Dotacje na nasadzenia (wprowadzenie programu dotacji, który pokrywałby część kosztów (np. 50%) nasadzeń zgodnych z miejską polityką w zakresie zieleni) i zwolnienia podatkowe (możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości dla terenów w zarządzie wspólnot i spółdzielni, które stanowią powierzchnię biologicznie czynną).
Odpowiedź WŚiE: Aktualnie funkcjonują zwolnienia podatkowe na zielone ściany i dachy, ale nie cieszą się zainteresowaniem mieszkańców i mieszkanek. Każda kolejna inicjatywa dot. zwolnień podatkowych wymaga przyjęcia przez Radę Miasta. Projekt nowej uchwały wymaga współpracy między wydziałami. WŚiE zwróci się do Wydziału podatku o przeanalizowanie propozycji.
5. Edukacja i spotkania informacyjne — organizacja spotkań i warsztatów dla zarządców zieleni na terenach prywatnych, w celu podnoszenia ich świadomości i umiejętności w zakresie zrównoważonego zarządzania zielenią.
Odpowiedź WŚiE: Do końca bieżącego roku planowane jest spotkanie z zarządcami wspólnot i spółdzielni. Zespół GreenLab Toruń wesprze organizację tego wydarzenia.
6. Promowanie modelowej opieki nad zielenią: Utworzenie programu wyróżniającego właścicieli prywatnych, którzy modelowo dbają o zieleń, na przykład poprzez certyfikaty, nagrody lub publiczne wyróżnienia
Odpowiedź WŚiE: Odbył się konkurs na wzorcowy ogródek na Toruńskiej Starówce. Forma kolejnych konkursów jest do ustalenia, np. konkursu dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Zespół GreenLab Toruń wesprze realizację tej rekomendacji.
7. Miejska polityka retencyjna — opracowanie i wdrożenie planu retencji wodnej Torunia, który będzie dokumentem strategicznym określającym, w jaki sposób Toruń będzie wykorzystywał swój potencjał retencyjny. Ewaluacja programu miejskiego na rzecz retencji — przeprowadzenie ewaluacji istniejącego miejskiego programu wspierającego budowę małej retencji, w celu zwiększenia jego efektywności i dostosowania do aktualnych potrzeb
Odpowiedź WŚiE: Trwa powoływanie nowej rady adaptacji do zmian klimatu, która zajmie się tematem retencji w ramach tworzenia nowego planu adaptacji do zmian klimatu. We wrześniu br. powołano zespół ds. opracowania rekomendacji stosowania standardów oraz rozwiązań technicznych w dokumentacjach projektowych dla obiektów kubaturowych, w skład którego wchodzi p. Marcin Urbański — p.o. dyrektora WŚiE. Zespół ten opracuje propozycję standardów rozwiązań technicznych przy realizacji inwestycji gminnych. Dodatkowo PMT powołał zespół ds. retencji, którego zadaniem jest wypracowanie właściwych rozwiązań dla istniejącej infrastruktury.
8. Retencja w szkole — zwiększenie zaangażowania placówek edukacyjnych, zwłaszcza szkół, w promowanie retencji wodnej przez uruchomienie pilotażowych programów edukacyjnych i demonstracyjnych
Odpowiedź WŚiE: WŚiE dotuje działania w ramach małej retencji. https://torun.pl/pl/aktualnosc/dofinansowanie-do-malej-retencji-zloz-wniosek-1. PMT powołał zespół, który obecnie analizuje możliwości małej retencji w szkołach i na innych terenach publicznych. Trwają pilne prace w celu przygotowania gotowych rozwiązań dla jednostek publicznych. Przeprowadzono ankiety we wszystkich szkołach oraz trwają analizy terenowe i infrastrukturalne, które umożliwiłyby realizacje zadań w wybranych placówkach.
9. Program premiowania tych, którzy dbają o retencję. Wprowadzenie systemu nagród lub ulg podatkowych dla osób i wspólnot dbających o retencję wodną
Odpowiedź WŚiE: Rekomendacja nie została wprowadzona. WŚiE nie rekomenduje ulg podatkowych w tym zakresie. Rozważymy organizację konkursu na najciekawsze zastosowane rozwiązania retencyjne.
10. Wzorowanie się na dobrych praktykach — analiza i wykorzystanie doświadczeń innych miast, które efektywnie zarządzają retencją wodną, w celu adaptacji sprawdzonych rozwiązań do warunków toruńskich
Odpowiedź WŚiE: WŚiE regularnie odbywa wizyty lokalne. Ostatnia z nich odbyła się we wrześniu w Łodzi.
11. Parki kieszonkowe w Toruniu — prostota i funkcjonalność w projektowaniu, unikanie nadmiernych wydatków, efektywność kosztowa i konsultacje
Odpowiedź WŚiE: Zgodnie z rekomendacją ostatnie parki kieszonkowe charakteryzują się większą prostotą i funkcjonalnością. Nowe propozycje znacząco ograniczyły nawiązania do wybranych krajów, które są wyłącznie symboliczne. Odstąpiono od fontann, ławeczek grających, małej architektury z symboliką kraju. Nowe parki będą skwerami miejskimi z alejkami, ławeczkami, zielenią i systemem nawodnienia. W zakresie konsultacji przedstawiciel WŚiE uczestniczył w posiedzeniach Rad Okręgów wraz z mieszkańcami. Omawiany w ten sposób był projekt na Bydgoskim Przedmieściu, projekt na Przedmieściu Chełmińskim, jak i przy Wojska Polskiego. Przedstawiciel Chełmińskiego Przedmieścia uczestniczył w omawianiu i ustaleniach dla koncepcji parku linearnego przy ul. Polnej. Ustalenia przekazane przez Rady Okręgów zostały uwzględnione w projektach, a projekty do zaopiniowania przesłano do wszystkich Rad Okręgów.
12. Społeczni Inspektorzy Zieleni — utworzenie roli Społecznych Inspektorów Zieleni, którzy będą działać jako obserwatorzy procesów inwestycyjnych i remontowych dotyczących zieleni miejskiej. Społeczni Opiekunowie Zieleni — powołanie Społecznych Opiekunów Zieleni, którzy będą opiekować się konkretnymi obszarami zielonymi, takimi jak parki i skwery.
Odpowiedź WŚiE: Funkcjonuje system przyjmowania zgłoszeń od mieszkańców i mieszkanek Torunia przez WŚiE. WŚiE każdorazowo reaguje na takie zgłoszenie. W Toruniu funkcjonuje również portal „Dbam o miasto” w którym można zgłaszać swoje uwagi. Zespół GreenLab Toruń wesprze WŚiE w opracowaniu koncepcji funkcjonowania społecznego nadzoru nad zielenią miejską.
13. Zielone Podwórka — modyfikacja konkursu „Moje Zielone Podwórko” — zmiana formuły konkursu na bardziej wspólnotową i aktywizującą mieszkańców. Organizacja Festiwalu Zielonych Podwórek — wykorzystanie zgromadzonych doświadczeń i zaangażowania uczestników poprzednich konkursów do zorganizowania festiwalu „Zielone Podwórka”.
Odpowiedź WŚiE: Nie wprowadzono rekomendacji. Zadanie do rozważenia w przyszłym roku budżetowym.
14. Poprawa komunikacji między wydziałami — wzmocnienie komunikacji między poszczególnymi wydziałami Urzędu Miasta Torunia i jednostkami miejskimi w zakresie zarządzania zielenią. Wzmocnienie pozycji WŚiE — systematyczne wzmacnianie pozycji Wydziału Środowiska i Ekologii poprzez zwiększenie finansowania, uprawnień decyzyjnych i wpływu na realizację projektów związanych z zielenią
Odpowiedź WŚiE: Funkcjonuje nowe zarządzeniu PMT dot. ochrony terenów zieleni, dzięki któremu WSIE ma większe umocowanie i lepszą pozycję. WŚiE otrzymał dodatkowe 2 etaty, 1 osoba jest już zrekrutowana, druga doświadczona w pracy w terenie dołączy w grudniu.
15. Rozpoczęcie prac nad inwentaryzacją zieleni — przygotowanie się do procesu inwentaryzacji zieleni w Toruniu, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i współpracy z lokalnymi badaczami
Odpowiedź WŚiE: Trwa weryfikacja różnych możliwości inwentaryzacji. Temat został poruszony na ostatnim spotkaniu zespołu GreenLab Toruń, na którym zespół i WŚiE zapoznał się z możliwością społecznej inwentaryzacji zieleni poprzez system stworzony do inwentaryzacji drzew w Radomiu. Prowadzono również rozmowy z firmą, która sporządziła inwentaryzację dla Sopotu. Wybrany sposób inwentaryzacji musi uwzględniać potrzeby i być realnym do udźwignięcia przez budżet.
16. Poprawa i uzupełnienie Umów UMT–Wykonawca — przegląd i uzupełnienie umów pomiędzy Urzędem Miasta Torunia a wykonawcami w celu lepszego zabezpieczenia interesów zieleni miejskiej. Aktualizacja Przepisów i Regulacji Wewnętrznych — uaktualnienie wewnętrznych przepisów i regulacji dotyczących zarządzania zielenią, aby lepiej odpowiadały na potrzeby miasta i mieszkańców
Odpowiedź WŚiE: W czerwcu br. zostało wprowadzone zarządzenie nr 137 w sprawie uszczegółowienia zasad ochrony zieleni w Toruniu w trakcie inwestycji prowadzonych na terenie Gminy Miasta Toruń. Dodatkowo WŚIE jest w trakcie przygotowywania dokumentacji przetargowej na utrzymanie zieleni. Zmodyfikowano i uszczegółowiono opis prac w sektorach, zmieniono w części sektorów zasady oczyszczania terenu, przewidziano zapisy dodatkowe dla nowych terenów zieleni, zmieniono i uszczegółowiono zasadny koszenia trawników wydzielając szczegółowo trawniki ekstensywne, intensywnie użytkowane (z systemem nawodnienia) jak i utrzymanie trawników w pasach drogowych, wzmocniono nadzór na firmami oraz zwiększono zakres kar umownych wraz z ich wysokościami.