Przepis na Polną

Trwające projekty

Fabryka Akcesoriów Meblowych (FAM) w Chełmnie powstała w 1945 roku. W czasach świetności pracowało w niej nawet 6000 osób. W zakładowym domu kultury było gwarno i głośno, odbywały się tu bale karnawałowe dla 1000 dzieci pracowników, bokserskie mecze, turnieje szachowe. Zachowało się mnóstwo zdjęć i prowadzone przez lata kroniki.

W latach dwutysięcznych firma zaczęła podupadać. Opisuje to w „Zapaści” Marek Szymaniak (Wydawnictwo Czarne).

W 2015 roku nowi właściciele firmy FAM — Technika Odlewnicza Sp. z o.o. zaczęli inwestować w nowe branże, między innymi w motoryzacyjną. Postanowili także powrócić do starych zwyczajów i w większym stopniu brać udział w życiu lokalnej społeczności, wspierać jej działania. FAM powołał Fundację Odlewnia, która zaprosiła nas do realizacji projektu „Przepis na Polną”.

Przy ulicy Polnej, na terenie należącym do FAM-u, powstanie sąsiedzki skwer. Jego dokładne usytuowanie zostanie ustalone z potencjalnymi użytkowniczkami i użytkownikami — właśnie rozpoczynamy diagnozę, będziemy rozmawiać z ludźmi, którzy pracują w odlewni oraz tymi, którzy mieszkają w sąsiedztwie. Sprawdzimy, kto i w jaki sposób chciałby spędzać tu czas. W zaprojektowaniu tej przestrzeni pomoże nam JAZ+Miasto z pracowni JAZ+Architekci z Warszawy, z którymi już kilkakrotnie wspólnie projektowaliśmy przestrzeń publiczną.

Podczas prowadzonej przez nas diagnozy dowiemy się także, czy w przyszłości przydałby się tutaj dom sąsiedzki, być może w miejscu, gdzie wcześniej mieścił się klub zakładowy. Zapytamy, jakie funkcje powinno pełnić takie miejsce, czy w tej części Chełmna przydałaby się swego rodzaju świetlica, gdzie dzieci mogłyby odrabiać lekcje lub brać udział w zajęciach plastycznych, czy też może sala warsztatowa, w której mogliby się spotykać emerytowani pracownicy i młodzież.

 

Koordynatorka projektu

  Dominika Urzędowska
  tel. 605 290 879
  e-mail d.urzedowska@pzr.org.pl

Aktualności projektu

Przepis na ulicę. Nowa Polna w Chełmnie

Fabryka Akcesoriów Meblowych (FAM) w Chełmnie powstała w 1945 roku. W czasach świetności pracowało w niej nawet 6000 osób. W […]

Czytaj dalej

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele — Fundusz Regionalny. Projekt realizowany przez Fundację Odlewnia — lidera projektu, Pracownię Zrównoważonego Rozwoju i Urząd Miasta Chełmno w partnerstwie z pracownią JAZ+Architekci.

Translate »