Co to jest rewitalizacja?
27 października 2015 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o rewitalizacji. Na działania rewitalizacyjne na lata 2014–2020 przewidziano co najmniej 25 mld zł, z czego ok. 22 mld zł będzie pochodzić z programów unijnych, a ok. 3 mld ze środków budżetu państwa oraz budżetów samorządów.
Jednym z najważniejszych elementów ustawy jest uregulowanie kwestii dotyczących Gminnych Programów Rewitalizacji (GPR). Ich podstawą powinno być wyznaczenie obszarów wymagających działań oraz przedstawienie całościowej strategii ich prowadzenia. Strategia ta powinna powstać w ścisłej współpracy ze społecznościami lokalnymi.
Rewitalizacja nie może być rozumiana jako „remont”. Powinna obejmować skoordynowane ze sobą działania, które mają doprowadzić do pełnego przywrócenia do życia konkretnego obszaru i uwzględniać sferę społeczną, gospodarczą i przestrzenną, a w konsekwencji wpłynąć na poprawę życia mieszkańców zrewitalizowanego obszaru.
Zachęcamy też do kontaktu w sprawie pomocy w stworzeniu Gminnego Programu Rewitalizacji czy też przeprowadzenia diagnozy lokalnej!
Ustawa o rewitalizacji
- wprowadza zasady przygotowania i prowadzenia kompleksowych procesów rewitalizacji obszarów zdegradowanych,
- reguluje założenia i sposób powstawania gminnego programu rewitalizacji,
- umożliwia wprowadzenie Specjalnej Strefy Rewitalizacji i ustanowienie na jej obszarze szeregu rozwiązań prawnych, wspomagających przeprowadzenie procesu rewitalizacji,
- wprowadza obowiązek włączania jak najszerszego grona interesariuszy procesów rewitalizacji.