Śniadanie na Trawie: podsumowanie
6 czerwca 2015 roku odbyło się ósme Śniadanie na Trawie, współorganizowane przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Cereal Partners Poland Toruń Pacific Sp. z o.o. Toruński Rynek Nowomiejski odwiedziły tysiące osób, które korzystały z pięknej pogody i przygotowanych atrakcji. Tegoroczne Śniadanie odbyło się już po raz trzeci w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wielki trawnik o powierzchni ponad 2000 m2 sprzyja wypoczynkowi, piknikowaniu, ale także udziałowi w rozmowach i warsztatach na temat zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska oraz przyrody naszego regionu.
Tegoroczny Światowy Dzień Ochrony Środowiska, który jest powodem corocznych spotkań na toruńskim Rynku, odbywał się pod hasłem „7 miliardów marzeń. Jedna planeta. Korzystaj rozsądnie”. Na Śniadanie zaprosiliśmy firmy, które oszczędnie korzystają z zasobów naturalnych, lokalnych producentów żywności, rzemieślników, a także organizacje pozarządowe, które prowadziły działania edukacyjne związane z tematyką zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska oraz przyrody.
Na Śniadaniu, tradycyjnie, można było zjeść płatki Nestle, napić się soku Marwit, wody Ostromecko i świeżo tłoczonych soków serwowanych przez Spiżarnię Kujawsko-Pomorską. Spiżarnia serwowała także inne przysmaki: oleje, kajmak, świeżo smażone placki z jabłkami. W innych stoiskach można było skosztować między innymi kozich serów, wędlin, miodów, kupić mąki, kasze, sól, a także choćby tartę z pokrzywą, serwowaną przez Dziką Kuchnię. Można było też nabyć sadzonki drzew i krzewów, zioła, a także ozdoby, biżuterię i odzież wykonane przez regionalnych twórców i rzemieślników. Towarzyszący Śniadaniu jarmark od lat cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno wśród sprzedawców, jak i kupujących.
Od rana do około godziny 16 na kilkunastu stoiskach można było dowiedzieć się, czym jest odpowiedzialna konsumpcja i produkcja (Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie), wziąć udział w warsztatach z nauki samodzielnego szycia na maszynie (Pracownia Uszyjmisie), tworzenia latawców i wiatraczków (Fabryka UTU). Z Towarzystwem Przyrodniczym Alauda można było własnoręcznie zbudować budkę dla ptaków, dowiedzieć się, kiedy i gdzie najłatwiej zaobserwować konkretne gatunki.
Pracownicy Leroy Merlin zasadzili z dziećmi ponad 200 sadzonek lawendy, ucząc je przy okazji, jak należy podlewać i dbać o rośliny. Animatorzy „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” tłumaczyli, dlaczego wypalanie traw i opryski przed godziną 18 są szkodliwe dla owadów zapylających, radzili, jakie sadzić rośliny, aby pszczoły nie musiały pokonywać zbyt długich dystansów w poszukiwaniu nektaru. Leśnicy z Dyrekcji Lasów Państwowych wyjaśniali, jak rośnie las, pokazywali siewki i sadzonki, dzieci chętnie brały „szyszki szczęścia”, dorośli uczestniczyli w konkursach przyrodniczych, w których nagrodami były sadzonki drzew. Swoje stanowiska miały także Parki Krajobrazowe oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Wilga”.
Polska Akcja Humanitarna prowadziła zajęcia, które miały uzmysłowić problem głodu, pokazać, gdzie na świecie najwięcej jest głodujących i jakie są tego powody, jakie są przyczyny braku wody. PAH prowadził także zbiórkę środków finansowych na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu. Zajęcia dla dzieci przygotowały także wydawnictwa Qumam i Tako oraz Klaun Koko. Niewątpliwą atrakcją były króliki z Fundacji Azyl dla Królików i wielkoformatowa gra planszowa Chińczyk na Trawce. Dzieci chętnie też korzystały z możliwości sterowania monster truckami przygotowanymi przez firmę Toyota Bednarscy. Dorośli mogli dowiedzieć się, dlaczego warto zainwestować w hybrydowy samochód.
Zarówno dorośli, jak i dzieci, chętnie korzystali ze zorganizowanej przez Grajfer — Strefę Gier wypożyczalni gier planszowych. W Zielonej Kawiarence prowadzono rozmowy na temat przyrody i ochrony środowiska. Grupa rolników promowała ideę RWS, czyli Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność. Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprosiła profesora Wiesława Smużnego do rozmów na temat designu w codziennym życiu, dr Zdzisław Preisner mówił natomiast o odpowiedzialnym podróżowaniu. Jako Pracownia Zrównoważonego Rozwoju promowaliśmy projekt Przepis na Ulicę oraz działania skierowane do seniorów „Senior — Aktywny Mieszkaniec!”. W naszym namiocie rozmawialiśmy ze starszymi uczestnikami imprezy na temat ich potrzeb i oczekiwań związanych z ofertą edukacyjną, kulturalną, transportem i zdrowiem.
Wspólnie z partnerem Śniadania na Trawie, firmą Geobike — producentem rowerów elektrycznych — zorganizowaliśmy konkurs wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju. Nagrodą był model takiego właśnie roweru, przekazany przez Geobike, oraz vouchery na siłownię, kręgielnię i basen Hotelu Copernicus. Przez cały dzień na scenie odbywały się występy zespołów muzycznych. Wystąpił między innymi Toruński Kwartet Smyczkowy, pianista Bartek Staszkiewicz w duecie z bydgoską saksofonistką Izą Król oraz laureat nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii Kultura — Organek. Relacje fotograficzne autorstwa Małgorzaty Replińskiej i Szymona Zdziebło obejrzało już na Facebooku kilka tysięcy osób:
- Część 1: Fotografie Małgorzaty Replińskiej
- Część 2: Fotografie Małgorzaty Replińskiej
- Część 3: Fotografie Małgorzaty Replińskiej
- Część 4: Fotografie Małgorzaty Replińskiej
- Część 5: Fotografie Szymona Zdziebło
Tegoroczne Śniadanie na Trawie było także często komentowane w mediach lokalnych, regionalnych, krajowych oraz na portalach internetowych:
- Gazeta Wyborcza: Czerwcowy długi weekend spędź w Toruniu
- CR Navigator: Śniadanie na Trawie
- Nowości: Śniadanie w środku rynku w stylu slow
- Nowości: Ach, jak błogo i miło było na rynku na zielonej trawie!
- Ulica Ekologiczna: Śniadanie na Trawie – spożyjecie je w Toruniu, już 6 czerwca!
- Radio Sfera UMK: Czerwcowe śniadanie na trawie
W trakcie Śniadania transmitowane były również audycje na żywo z pikniku na antenie Radio PiK.
Jak co roku, Śniadanie na Trawie cieszyło się ogromną popularnością. Pomimo upału, od samego rana na trawniku gromadzili się uczestnicy pikniku. Stoiska edukacyjne cieszyły się bardzo dużą popularnością. Zapowiedzi i relacje z wydarzenia znalazły się w lokalnych stacjach radiowych, regionalnych dziennikach, portalach internetowych, a także na stronach internetowych związanych z ekologią i zrównoważonym rozwojem. Jesteśmy przekonani, że organizowane przez nas Śniadanie na Trawie w znakomity sposób promuje środowisko naturalne, przyrodę, potrzebę ich ochrony. Edukuje, czym jest zrównoważony rozwój i w jaki sposób nieodpowiedzialna konsumpcja wpływa na degradację środowiska, tłumacząc konsekwencje takich działań. Frekwencja kolejny raz udowodniła, że impreza cieszy się sympatią i jest w Toruniu w takiej formie potrzebna.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Partnerom, Sponsorom, Wystawcom, Organizacjom, które prowadziły Warsztaty, Muzykom, ale przede wszystkim Wam, drogie Uczestniczki, drodzy Uczestnicy , którzy co roku bez względu na pogodę przychodzicie na ten jednodniowy trawnik w centrum Torunia i spędzacie z nami czas. Do zobaczenia za rok!