Sesje PZR na Forum Praktyków Partycypacji

Dziś i jutro (28-29 maja 2015 r.) praktycy partycypacji z całej Polski spotykają się w Warszawie na II Forum Praktyków Partycypacji. Forum to dwudniowe wydarzenie o interaktywnej formule, skierowane do osób aktywnie zajmujących się tematyką partycypacji obywatelskiej, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w realizacji różnego rodzaju procesów partycypacyjnych, chcą zdobyć nowe kontakty i porozmawiać o wyzwaniach, jakie stoją przed praktykami partycypacji.

Jeśli nie możecie być z nami w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy, (III p. Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25)  zachęcamy do śledzenia Forum na żywo w Internecie. Na stronie http://partycypacjaobywatelska.pl/forum-2015/ogladaj-online udostępniony jest streaming z trwających sesji, jest także możliwość komentowania wystąpień na czacie.

PZR jest współorganizatorem wydarzenia i ma przyjemność prowadzić trzy sesje tematyczne w pierwszym dniu wydarzenia.

Krzysztof Ślebioda z PZR i Przemysław Dziewitek ze Stowarzyszenia Pracownia Obywatelska zapraszają na sesję – Trolle w partycypacji. Czy na pewno wiemy, kto to?

Kim jest troll? Czy to ten „typ” mieszkańca/mieszkanki, który na spotkaniu zawsze powie coś zupełnie nie na temat lub w temacie, ale z potężną agresją, chcąc zawładnąć tłumem i spotkaniem? Ktoś, kto przychodzi na każde spotkanie, żeby załatwić tylko „swoją” sprawę.

A może trollem partycypacji jest radny, który przychodzi na spotkanie i mówi „to my się powinniśmy tym zajmować, to my jesteśmy od tego, żeby rozmawiać z mieszkańcami”? A może trolle noszą garnitury i krawaty, a na co dzień każą nazywać się burmistrzami lub prezydentami? Ci, co łapią w swoje trolle pułapki całe tłumy ludzi zainteresowanych współdecydowaniem, żeby ostatecznie zmienić decyzję lub wykonać zaledwie część wspólnego planu.

Czy to może my – praktycy – jesteśmy trollami partycypacji? Ciągle wciskając się na place, skwery, osiedla, namawiając mieszkańców i mieszkanki do decydowania jak powinny one wyglądać, przekonując, że ten, kto się nie interesuje to idiōtes – człowiek prywatny, zajęty swoimi własnymi sprawami, nieuczestniczący w życiu publicznym.

Więcej o sesji na stronie FORUM PRAKTYKÓW PARTYCYPACJI

Z kolei Paweł Kołacz z PZR i Katarzyna Starzyk z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” proponują Festiwal Porażek 2. Ta sesja (którą przeprowadziliśmy także na poprzednim Forum) to wymiana doświadczeń i grupa wsparcia w jednym. Każdy uczestnik jest zaproszony do tego, by opowiedzieć o swoich porażkach partycypacyjnych. Co się nie udało? Na czym polegały nasze i innych błędy? Czy można ich było jakoś uniknąć? Zamiast zbierać „dobre praktyki” poszukamy źródeł niepowodzeń działań partycypacyjnych i sposobów na ich uniknięcie w przyszłości.

Więcej: Festiwal Porażek 2

Sesje odbywają się w pierwszym bloku od godz. 12:45 do 14:45.

Po południu (15:45-17:45)  Paweł Kołacz i Aleksandra Dębska- Cenian Pomorski z Park Naukowo Technologiczny // Innowacje Społeczne Gdynia poprowadzą dla Was panel – Partycypacja w rewitalizacji.

Wiele obszarów miejskich w Polsce wciąż można określić mianem obszarów zdegradowanych. Wymagają one kompleksowej i skutecznej rewitalizacji. Dlatego na realizację działań związanych z rewitalizacją przeznaczono miliardów złotych, poprzez różne programy wsparcia, w tym także tych, które w najbliższych latach będą współfinansowanego ze środków unijnych. Jednocześnie, trwają prace nad długo oczekiwanym projektem Ustawy o Rewitalizacji. Partycypacja stanie się z mocy prawa integralną częścią rewitalizacji, a tym samym elementem polityk miejskich, do którego zobowiązane zostaną polskie samorządy.

Nowe “Gminne Programy Rewitalizacji” muszą opierać się o precyzyjną diagnozę potrzeb mieszkańców. Dopiero na jej podstawie będą wyznaczane obszary do rewitalizacji. Kluczową zmianą w stosunku do poprzedniego tzw. okresu finansowania jest konieczność włączenia mieszkańców właściwie na każdym etapie tworzenia programów. Dlatego tak ważna staje się pytanie jak włączać mieszkańców w procesy zmian? Co to praktycznie oznacza? Czy rewitalizacja wymaga jakiś „specyficznych narzędzi partycypacji”? Jaką rolę w procesie odgrywają mieszkańcy, lokalni partnerzy, sektor pozarządowy, lokalne władze? Jak spełnić wymogi ustawy?

Zapraszamy!

Foto i treści: Forum Praktyków Partycypacji