Przyjazna przestrzeń w Lublinie z udziałem Partycypatora Toruńskiego
Ja jestem wyznawcą poglądu, że miasto jest dla ludzi, a nie dla centrów handlowych, parkingów samochodowych, i myślenia tylko o tym, żeby zrobić nowe lotnisko, czy stację kolejową. Ja wiem, że ludzie też z tego korzystają, oczywiście infrastruktura też jest ważna, ale życie toczy się w mieście, a nie w węzłach komunikacyjnych – mówi Tymoteusz Dębski, jeden z trzech inicjatorów rewitalizacji placu zabaw w dzielnicy Wieniawa w Lublinie.
W ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór (2012 r.), PZR wspierała Tymka i jego kolegów w partycypacyjnym planowaniu przestrzeni zaniedbnego osiedlowegp placu zabaw. Wykorzystaliśmy metodę Partycypatora Toruńskiego. Teraz on pomaga innym mieszkańcom Lublina dostosowywać przestrzeń do ich potrzeb i oczekiwań. A Urząd Miasta przygotował dla mieszkanców przyjazną instrukcję “Skąd się biorą place zabaw”, gdzie rozmowy z sasiadami i wsparcie radny dzielnicy to bardzo ważne etapy procesu powstawania nowego placu zabaw.
Źródło: UM Lublina
Polecamy artykuł Olgi Skarżyńskiej z Fundacji im. Stefana Batorego, który opisuje, jak powstał plac zabaw przyjazdy dla rodzin z dziećmi, a także miejsce spotkań dla starszych sąsiadów.
W lubelskiej dzielnicy Wieniawa przy ulicy Sowińskiego stał zaniedbany, stary plac zabaw. Plac, jakich w Polsce tysiące. Zbudowany w latach pięćdziesiątych i od tamtej pory trwający w niezmienionym kształcie. Nieśmiertelne drabinki były wprawdzie od czasu do czasu pociągnięte pędzlem, ale jeszcze częściej demontowane, bo nie spełniały już swojej funkcji. Korzystanie z tego miejsca nie sprawiało już nikomu przyjemności.
– Plac, na którym codziennie przebywali nasi dziadkowie, rodzice i dzieci, przestał być miejscem integracji, umacniania więzi społecznych. Postanowiliśmy to zmienić! – mówi Tymoteusz Dębski. Trzej koledzy z bloku, spotykali się na zaniedbanym placu, gdy ich dzieci wspólnie bawiły się. Szukali sposobu, by odnowić miejsce spotkań dorosłych i zabaw dzieci.
Dalsza część artykułu jest dostępna po kliknięciu na stronę akcji Masz Głos, Masz Wybór.