Senior — Aktywny Mieszkaniec!
Senior — Aktywny Mieszkaniec! to projekt, którego celem jest poznanie potrzeb i oczekiwań toruńskich seniorów. Do tej pory odbyły się spotkania z mieszkańcami Podgórza oraz Osiedla na Skarpie, a także 23 rozmowy z liderami społecznymi oraz przedstawicielami organizacjami, oferującymi seniorom swoje usługi, zajęcia, pomoc.
W najbliższym czasie odbędą się trzy kolejne spotkania:
- 8 czerwca o godzinie 17.00 w Zespole Szkół nr 7, przy ul. Bażyńskich 30/36,
- 11 czerwca o godzinie 17.00 na deptaku przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Rubinkowo” (Dziewulskiego 12),
- 13 czerwca w Społecznym Domu Kultury — Domkultury_Bydgoskie (ul. Sienkiewicza 11/2).
Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkie Seniorki i wszystkich Seniorów, prosimy o przekazanie tej informacji Waszym starszym znajomym, sąsiadom, rodzinie.
Spotkania z mieszkańcami prowadzone są w formule world cafe. Wśród poruszanych przez nas tematów znalazła się między innymi kultura, przestrzeń publiczna, zdrowie i rekreacja. Seniorzy zwracają uwagę, że często nie korzystają z oferty kulturalnej, spotkań, nie biorą udziału w spotkaniach czy też konsultacjach, ponieważ nie docierają do nich informacje na ten temat. Kanały komunikacji nie są do nich dostosowane. Skarżą się też na wysokie ceny biletów na różnorodne wydarzenia. Trudno im korzystać z komunikacji miejskiej z powodu problemów z dostaniem się do autobusu czy też tramwaju, ich zdaniem wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej powinny być niskopodłogowe. Seniorzy podkreślają, że zależy im na spotkaniach w swoim gronie, ale także międzypokoleniowych, chętnie brali by udział np. w zorganizowanych wycieczkach rowerowych. Seniorzy nie lubią rywalizacji, dlatego swoimi talentami wolą się chwalić nie podczas konkursach, ale na różnego rodzaju przeglądach.
Pracownicy takich instytucji jak Dwór Artusa, Książnica Kopernikańska, ROPS czy też Caritas zwracają uwagę na kłopoty z kanałami komunikacji z seniorami. Seniorzy zwykle nie korzystają z internetu, ale często też nie mają okazji zobaczyć plakatów informacyjnych. Seniorzy to duża, ale niejednorodna i rozproszona grupa. W wielu przypadkach najlepiej sprawdza się tak zwana poczta pantoflowa. Organizatorzy imprez kulturalnych mają świadomość, że seniorzy często borykają się z trudnościami finansowymi, dlatego część z nich jest wykluczona z życia kulturalnego. Starsi mieszkańcy Torunia lubią się spotykać, rozmawiać. Podczas każdego spotkania, nawet oficjalnego, musi znaleźć się czas na wymianę informacji prywatnych, dotyczących osiedla, spółdzielni, zdrowia. Dobrze, gdyby towarzyszył im poczęstunek: herbata i ciastka.
Instytucje raczej nie prowadzą badań oczekiwań swoich interesariuszy. Ofertę swoją przygotowują, kierując się doświadczeniem i intuicją. Mamy nadzieję, że stworzona przez nas diagnoza potrzeb i oczekiwań seniorów, pomoże w dostosowaniu oferty, a w szerszej perspektywie przyczyni się do zwiększenia aktywności tej licznej grupy i poprawienia jakości ich życia.
Projekt Senior — Aktywny Mieszkaniec! realizowany jest przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju we współpracy z Instytutem Badań Inicjatyw Senioralnych, pod patronatem Prezydenta Miasta Torunia, w ramach rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) na lata 2014–2020.